گزارش نتايج پنج مرحله ارزيابي خدمات الکترونيکي دستگاههای اجرايي

گزارش نتايج پنج مرحله ارزيابي خدمات الکترونيکي دستگاههای اجرايي

دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات موظف است به صورت مستمر کیفیت وب‌گاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی دارای شناسنامه خدمات مصوب سازمان اداری و استخدامی کشور را ارزیابی کند، در این راستا سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری این دبیرخانه به منظور ارزیابی پنجمین دوره خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی مذکور، گزارش نام برده را تهیه نموده‌اند.

مبنای این نوبت از ارزیابی، شناسنامه‌های صادر شده از سوی سازمان امور استخدامی کشور است. همچنین شاخص‌های ارزیابی این نوبت از ارزیابی همانند چهار ارزیابی قبلی بر مبنای دیدگاه شهروند محوری و با استفاده از مدل بلوغ مرحله‌ای که در سند ارزیابی سال 2018 سازمان ملل متحد اطلاع‌رسانی شده، طراحی شده است. این مدل از پنج مرحله حضور در وب، تعاملی، تراکنشی، یکپارچگی و مشارکتی تشکیل شده است. در این مدل، خدمات به صورت تکاملی در مراحل بلوغ حضور دارند، ولیکن با توجه به وضعیت فعلی دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمات الکترونیکی، این مدل به‌گونه‌ای بومی‌سازی شده است که هر مرحله بلوغ بخشی از شاخص‌های نهایی را در بر دارد و هر یک از مراحل بلوغ یکی از جنبه‌های ارائه خدمت را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت پنج مرحله در کنار یکدیگر ارزیابی ارائه خدمت الکترونیکی را انجام می‌دهند.

این گزارش که در زمستان 1397 تهیه شده است 105 دستگاه را مورد بررسی قرار داده؛ که شامل 2207 خدمت و زیرخدمتی است که "خود سازمان‌ها فهرست کرده و در اختیار ارزیاب قرار داده‌اند". در این گزارش امتیاز کل هر سازمان، میانگین وزن‌دار امتیاز سازمان در مراحل پنج‌گانه بلوغ است که بعنوان ملاک رتبه‌بندی سازمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

از موارد قابل توجه پیشرفت سازمان‌ها نسبت به ارزیابی دوره قبل است که ده مورد از سازمان‌هایی که بیشترین رشد را داشته‌اند به ترتیب عبارتند از: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سازمان حسابرسی، انستیتو پاستور ایران، شرکت تولید نیروی بررق حرارتی، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران، سازمان بازنشستگی کشوری، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات. بعلاوه اینکه در این نوبت از ارزیابی 15 سازمان جدید اضافه شده و همچنین پنج دستگاه (سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دانشگاه عالی دفاع مقدس، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت ملی نفت ایران، نظام دامپزشکی) به دلایل گوناگون در نوبت پنجم ارزیابی همکاری نکرده‌اند.

خلاصه مشخصات گزارش

عنوان گزارش گزارش نتایج پنج مرحله ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی
دستگاه تهیه‌کننده سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
بازه زمانی مورد پوشش در گزارش سال 1397
تاریخ تهیه گزارش زمستان 1397
تاریخ انتشار گزارش اردیبهشت ماه 1398
تعداد دستگاه‌های تحت پوشش 105
محتوای الکتزونیکی گزارش شده ارزیابی کیفیت وب‌گاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی
دانلود فایل